У општини Босилеград, територијално периферна и неразвијена, сада живи 7.987 становника, иако је некада бројала око 37.000 становника, који су због масовне економске миграције сада у расејању. Остало је углавном старачко становништво, које због своје здравствене ситуације и година није у могућности да посећује лично и користи услуге установе културе и библиотека.

Водећи се том визијом, Народна библиотека „Христо Ботев“ је решила да омогући пружање библиотекарских услуга особама које живе на удаљеним местима или којима је из било ког другог разлога онемогућено да лично долазе у библиотеку. Народна библиотека има своје огранке у централним селима општине, које могу бити полазне тачке ка крајњим корисницима. Осим пружања услуге доставе књига, библиотекари ће са корисницима разговарати о књигама, ликовима из књига, односно применити метод библиотерапије, којим ће корисницима помоћи да ублажи стрес, појача самопоуздање, односно помоћи ће корисницима да „излече душу“, која пати за некадашњим бољим временима, кад су им целе породице биле на окупу, када се економски живело боље, када су били здрави. Библиотерапија је доказани метод који не конкурише конвенцијалној медици, већ је допуњује и додатно олакшава. Суштина је да се књигом окупира ум, ојача мисаони процес, ослаби притисак у глави и тиме да корисник заборави бар на одређено време своје проблеме и муке. Реализацијом овог пројекта Народна библиотека „Христо Ботев“ ће применом библиотерапије допринети јачању менталног здравља становништва општине, смањиће напетост и стрес становништва изазваног општом ситуацијом у којој се свет данас налази због пандемије вируса, када се људи више не друже и не комуницирају међусобно, када се родитељи остали по селима општине брину за своју децу која живе у расејању, када се брину за општу будућност народа.

Циљ пројекта „Библиотерапија – Читањем против стреса – Фаза 3″ је да омогући корисницима Народне библиотеке наставак коришћења њених услуга доставом књига на адресу и примену библиотерапије.

Циљна група пројекта – Старија категорија становништва општине Босилеград које живи у удаљеним руралним подручјима општине и којима је из различитих разлога онемогућен лични одлазак у библиотеку и коме је потребно да кроз читање и разговор ојача мисаони процес и постане кадар да решава сопствене дилеме, ситуације и проблеме и тиме смањила дугорочне неповољне трендове као што су друштвено отуђење, усамљеност, социјална затвореност, неповерење изазваних пандемијом.

У библиотеку понекад треба улазити баш као у апотеку, са сличном сврхом лековитог дејства, оног што обе нуде на полицама. Јер, књиге које узимамо у руке ради читалачког интересовања, нових сазнања, радозналости или чисте забаве, могу бити много више. Билбиотерапија или књиготерапија, на овим просторима још је у зачетку али, упркос напредној технологији и везаности за екране, интернет и друштвене мреже, књига може бити уточиште од многих проблема. Тако бар тврде терапеути и лекари чија је рецептура за “лечење душе” – читање.  Присетимо се шта су нам значиле све оне бајке, басне, успаванке и сличне приче. Стицање самопоуздања, савлађивање страхова, сањарење, маштање, идентификација са ликовима, емоционална растерећења, сагледавање проблема на другачији начин и налажење алтернативних решења….Читање је у суштини увек усмерено детету, заувек заробљеном у сваком од нас.

Активности планирани пројектом

1. Представљање пројекта
2. Наставак едукације и јачање капацитета учесника у процесу библиотерапије
3. Наставак привлачења нових корисника библиотечких услуга
4. Наставак доставе књига на кућну адресу
5. Наставак коришћења методе библиотерапија
6. Наставак вођења књиге корисника
7. Наставак вођења књиге о коришћеној библиотечко-информационој грађи и извора
8. Представљање резултата пројекта

Очекивани резултати пројекта

Реализација ове фазе пројекта даће допринос образовно-културном развоју становништва општине Босилеград, које је урушено због пандемије и њених негативних ефеката, као и за сам развој библиотеке као установе, чије услуге су смањење због изолираности становништва.
Реализацијом ове фазе пројекта ће корисницима Библиотеке на територији општине наставити олакшани приступ до жељених наслова кроз пружање библиотечко-информационих услуга на кућној адреси, чиме ће се смањити дугорочни неповољни трендови као што су друштвено отуђење, усамљеност, социјална затвореност, неповерење, итд. Кроз редовнију доступност библиотечке грађе на кућном прагу делимично ће се ублажити ове негативне појаве.
Како на територији општине Босилеград, у удаљеним насељима живи већим делом старачко становништво жељно разговора, пројектни тим библиотеке ће поред услуге достава књиге и разговарати са корисницима, како о питањима који су се појавили током читања грађе, тако и о општој ситуацији применом методе библиотерапије и тиме ће смањити осећај изолираности грађана и смањити њихов осећај да су заборављени од света.
Народна библиотека ће реализацијом овог пројекта постати „апотека за душу“ становништву општине, јер читање има лековито дејство у оваквим ситуацији у којој смо се нашли у данашње време. Књигом треба окупирати ум, ојачати мисаони процес и тиме доћи до решења различитих проблема у реалном животу.