Истурена одељења Народне библиотеке „Христо Ботев“ поседују богат књижни фонд на српском и бугарском језику. Отворена су средином прошлог века, изузев оног у селу Рајчиловци. Редовни рад истурених одељења прекинут је пре неколико година, услед примене различитих закона, чиме је нарушен њихов природни ток развоја, као и сам читалачки дух и културни развој средина у којима се налазе. Становништво је остало без ове услуге, иако је било доста читалаца и корисника библиотечких услуга међу њима. Такође, појавила се велика опасност по књижни фонд који се налази у истуреним одељењима од влаге, прашине и појаве гљивица. Стога, Народна библиотека приморана је да пронађе начин и средства да обнови рад истурених одељења, спаси књижни фонд од пропадања, као и да исти предостави коришћењу великом броју заинтересованих корисника.

Овим пројектом, библиотека ће покушати да стави у рад истурена одељења, да повећа фонд књига, да поврати некадашњи читалачки дух међу становништвом, да врати њихов значај и сјај и тиме постане стуб културног развоја средина у коме се одељења налазе. Истурена одељења Народне библиотеке ће, као и матична, да пружа својим корисницима стандардне библиотечко-информационе услуге (чување, издавање, коришћење) али и информације, квалитетне садржаје и програме како би изашли у сустер свим њиховим потребама везаним за целоживотно учење, развијање читалачких навика и критичког мишљења, радозналости и креативности, као и информатичке писмености. Истурена одељења ће континуирано радити на подстицању и унапређивању свести о важности локалног културног наслеђа. Једна од важних улога истурених одељења Народне библиотеке у локалној заједници свакако била је и биће и подршка истурених одељења Основне школе, кроз разне видове рада са децом и младима.

Циљ пројекта „Истурена одељења библиотеке као покретачи културног развоја сеоских средина“ је да омогући корисницима Народне библиотеке коришћење њених услуга у истуреним одељењима кроз квалитетне садржаје, било да су у питању традиционалне услуге или услуге које диктира развој савремених технологија и тако да оплемени културни и образовни живот локалне заједнице и да обезбеди једнаку доступност информација свима.

Циљна група пројекта – Све узрасне категорије становништва општине Босилеград које живи у удаљеним руралним подручјима општине, где се налазе истурена одељења библиотеке као и становништво насеља која ка њима гравитирају, као и ученици и професори у издвојеним  одељењима Основне школе.

Активности планирани пројектом

1. Представљање пројекта
2. Сређивање и унапређење просторија одељења и књижног фонда
3. Промоција и информисање корисника о раду одељења и о новим књигама, часописима и листовима
4. Развој традиционаланог одељења у савремено одељење
5. Редовно вођење књиге корисника и инвентарне књиге
6. Развој међусобне сарадње одељења и сарадње са другим установама у циљу пружања квалитетнијих услуга
7. Вођење књиге о коришћеној библиотечко-информационој грађи и извора
8. Представљање резултата пројекта

Очекивани резултати пројекта

Реализација ове фазе пројекта даће допринос образовно-културном развоју становништва сеоских средина општине Босилеград.

Реализацијом овог пројекта библиотека ће ставити у рад истурена одељења, повећаће фонд књига и повратиће читалачки дух међу становништвом. Осим тога повећаће сарадњу са истуреним одељењима основне школе у сеоским срединама. Овим пројектом спасиће се књижни фонд у истуреним одељењима од пропадања, појаве влаге и гљивица, јер поседује значајне, старе и ретке пубкликације.