Поводом Међународног дана дечје књиге, Народна библиотека „Христо Ботев“ у сарадњи са Основном школом „Георги Димитров“ организује Књижевни програм дечјег песника Власте Н. Ценића „Загрл’те их, песме моје“, у Основној школи „Георги Димитров“ у селу Рајчиловци, 03. априла 2025. године са почетком од 10:00 часова.
Програм Власте Ценића представља позоришно-поетску причу о највећим песницима за децу, од Луке Милованова Георгијевића који се сматра првим писцем за децу, преко чика Јове Змаја до Љубивоја Ршумовића.
Овај књижевни сусрет са дечјим песником, Народна библиотека организује поводом Међународног дана дечје књиге, који се прославља у свету од 1967. године, будући да је на тај дан 1805. рођен Ханс Кристијан Андерсен, дански књижевник и прослављени писац за децу. Главна идеја овог интернационалног празника књижевности јесте да се промовишу дечја књижевност и читање, као и да се скрене пажња јавности на потребе најмлађих читалаца.
Власта је један од познатих песника за децу. Пише поезију за децу и сакупља народно благо дољевачког краја. Објављивао је у часописима „Змај“, „Витез“, „Освит“ (Лесковац), „Развитак“ (Зајечар), „Гороцвет“ (Јагодина), Ризница (Бања Лука) и другим.
Власта Н. Ценић је рођен 10. октобра 1957. године у селу Kочану, у општини Дољевац, где и данас живи. Основну школу је завршио у Дољевцу, 1972. године. Завршио је Машинску техничку школу у Прокупљу, 1976. године и Вишу педагошку школу у Призрену, 1979. године. Југословенску књижевност и српски језик је студирао у Скопљу и Приштини. По струци је професор југословенске књижевности и српског језика. Од 1979. године ради у Основној школи „Вук Kараџић“ у Дољевцу где предаје српски језик.


Загрл’те их, песме моје – збирка лирских похвала које песник Власта Н. Ценић упућује узорима, претходницима и колегама, песницима српске књижевности за децу, представља и врло личан поетични дневник читања, којим аутор бележи своје импресије и асоцијације. На тај начин настају јединствени песнички портрети, баш онакви какве ти песници заслужују.
Садржи 31 песму посвећених српским дечијим песницима, од Луке Милованова Георгијевића, који се сматра првим писцем за децу, па до добро познатих чика Јове Змаја и Љубивоја Ршумовића.
Пошто је књига првенствено намењена деци и младима, опремљена је и кратким прозним биографијама опеваних песника како би читаоци могли квалитетније да доживе стихове Власте Ценића.